STRZELECTWO SPORTOWE DZIELI SIĘ NA 2 PODSTAWOWE DYSCYPLINY:
KARABIN ORAZ PISTOLET

KARABIN PNEUMATYCZNY

Karabin pneumatyczny

Najpopularniejsza dyscyplina karabinowa w strzelectwie sportowym. Strzelcy oddają na dystansie 10m do celu po 60 strzałów ocenianych w przypadku mężczyzn (JUNIORZY i SENIORZY) oraz 40 strzałów ocenianych w przypadku kobiet oraz JUNIORÓW MŁODSZYCH. W konkurencjach typu OPEN wszyscy uczestnicy oddają po 40 strzałów ocenianych i nie ma rozróżnienia ze względu na wiek oraz płeć.
Zawodnicy strzelają z karabinów pneumatycznych kalibru 4,5mm specjalnie przystosowanych do strzelania sportowego. Dozwolone jest także wykorzystywanie specjalistycznego ubioru, który ma na celu zwiększenie stabilizacji postawy strzeleckiej. Najwyższą wartością na tarczy karabinowej jest 10.9, natomiast punkt reprezentujący "dziesiątkę" ma 0,5mm średnicy.

KARABIN DOWOLNY I SPORTOWY

Karabin dowolny

W konkurencji karabin dowolny zawodnicy oddają strzały oceniane do tarcz oddalonych o 50m. Używana broń to karabiny określane często mianem KBKS o kalibrze 5,6 mm (.22LR). Karabin dowlny strzelany jest przez mężczyzn. Tę dyscyplinę można rodzielić na dwie konkurencje: Karabin dowolny 60 strzałów leżąc oraz Karabin dowolny trzy postawy (klęcząc, leżąc, stojąc) 3x40 strzałów. Dozwolone jest także wykorzystywanie specjalistycznego ubioru, który ma na celu zwiększenie stabilizacji postawy strzeleckiej.

Karabin sportowy

W konkurencji karabin sportowy zawodnicy oddają strzały oceniane do tarcz oddalonych o 50m. Używana broń to karabiny określane często mianem KBKS o kalibrze 5,6 mm (.22LR). Karabin sportowy strzelany jest przez kobiety. Tak samo jak karabin dowolny, tę dyscyplinę rozdziela się na dwie konkurencje. Pierwszą z nich jest Karabin sportowy leżąc 60 strzałów ocenianych. Drugą konkurencją jest Karabin sportowy trzy postawy (klęcząc, leżąc, stojąc) 3x20 strzałów. Dozwolone jest także wykorzystywanie specjalistycznego ubioru, który ma na celu zwiększenie stabilizacji postawy strzeleckiej.

PISTOLET PNEUMATYCZNY

Pistolet pneumatyczny

Najpopularniejsza dyscyplina pistoletowa w strzelectwie sportowym. Strzelcy oddają na dystansie 10m do celu po 60 strzałów ocenianych w przypadku mężczyzn (JUNIORZY i SENIORZY) oraz 40 strzałów ocenianych w przypadku kobiet oraz JUNIORÓW MŁODSZYCH. W konkurencjach typu OPEN wszyscy uczestnicy oddają po 40 strzałów ocenianych i nie ma rozróżnienia ze względu na wiek oraz płeć.
Zawodnicy strzelają z pistoletów pneumatycznych kalibru 4,5mm specjalnie przystosowanych do strzelania sportowego. W konkurecjach pistoletowych liczy się punkty z dokładnością do całego punktu, natomiast z dokładnością do 0.1 punktu liczy się w finałach.

PISTOLET DOWOLNY I SPORTOWY

Pistolet dowolny

Konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród mężczyzn. Zawdnicy oddają po 60 strzałów ocenianych do tarcz oddalonych o 50m. Czas konkurencji wynosi 120min. Jest to jedna z najstarszych konkurencji strzeleckich. Konkurencja bardzo podobna do pistoletu pneumatycznego 10m. W tej dyscyplinie używa się palnej broni sportowej: pistoletu o kalibrze 5,6mm bocznego zapłonu.Pistolet sportowy

Konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród kobiet. Strzelanie odbywa się w dwóch częściach: dokładnej i szybkiej. W części dokładnej zawodnicy oddają 30 strzałów ocenianych w 6 seriach po 5 strzałów. Na każdą serię jest 5min czasu. W części szybkiej zawodnicy także oddają 30 strzałów ocenianych w 6 seriach. Tym razem jednak zawodnik może do tarczy oddać tylko jeden strzał, gdy zaświeci sie zielone światło lub gdy tarcza obróci się w jego stronę, Cel za każdym razem otwiera się na 3s. W tej dyscyplinie używa się palnej broni sportowej: pistoletu o kalibrze 5,6mm bocznego zapłonu.

PISTOLET SZYBKOSTRZELNY

Pistolet szybkostrzelny

Konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród mężczyzn, podzielona jest na dwie takie same części po 30 strzałów każda. W każdej części jest sześć 5-strzałowych serii. Te sześć serii podzielone jest na 3 pary. W każdej parze czas na strzelenie serii jest różny. W pierwszej parze zawodnik ma 8 s na wystrzelenie jednej serii, w drugiej ma na serię 6 s a w trzeciej tylko 4 s. W tej konkurencji strzały każdy strzał jest oddawany do osobnej tarczy; oznacza to, że w czasie wystrzeliwania serii zawodnik musi przesuwać celownik pistoletu ze środka jednej tarczy na następną. Tak jak w pistolecie sportowym możliwość oddawania strzałów sygnalizowana jest przez zielone światło odpowiedniego urządzenia lub obrócenie tarcz w kierunku zawodnika. W tej dyscyplinie używa się palnej broni sportowej: pistoletu o kalibrze 5,6mm bocznego zapłonu.

PISTOLET STANDARDOWY

Pistolet standardowy

Konkurencja oficjalnie rozgrywana tylko wśród mężczyzn, podzielona jest na 3 części. W każdej części są cztery 5-strzałowe serie. W pierwszej części na każdą serię zawodnik ma 150 sekund, w drugiej 20 sekund, a w trzeciej 10 sekund. Podobnie jak w przypadku pistoletu sportowego zawodnik strzela, gdy tarcza zwrócona jest w jego stronę lub świeci się zielone światło. W tej dyscyplinie używa się palnej broni sportowej: pistoletu o kalibrze 5,6mm bocznego zapłonu.